גינס בטבע
ההזדווגות הארוכה ביותר

באדיבות מגזין עיתון חי מבית מוטו תקשורת
www.ifeel.co.il/haimag

עולם של היצורים החיים מופלא. מבין כל ההרצאות שאני מעביר על עולם החי, יש אחת אשר "לוקחת בגדול". עטלפים? מאוד מעניין, נחשים? מרתק, נדידה? מופלא, אבל, ההרצאה על סיפורם של חיי המין בטבע היא מעל כולם – על כך אין עוררין. לפעמים, פונים אלי ישירות" "נו, תגיד מה הכי גדול?", הגודל קובע או לא קובע?", "תגיד אולי נוכל ללמוד מהם?", "אולי נוכל להעתיק מהם?", מה הוא הפטנט שלהם?" המפתיע הוא (ואולי לא...) שלכל השאלות יש תשובות. למזלנו, בלא מעט מקרים התנהגות חיי המין של היצורים החיים היא בדיוק תמונת הראי של המתנהגות חיי המין שלנו. ברוב המקרים אין היצורים החיים מתביישים, אין הם מסתתרים (כנראה הם לא מפחדים לקבל עצות כאשר הם עושים זאת בפרהסייה....), אין היא בוכה שהיא חזרה מאוחר מהעבודה, או שהילדים ישמעו והכי חשוב הם מכריזים בקול "עכשיו אנחנו מקיימים יחסי מין – בואו תראו", דבר המקבל ביותר על חקר הנושא.

הפעם לא נדבר למי גדול יותר, או למי קטן יותר, זה אולי יהיה בכתבה הבאה. הפעם נדבר מי לא באמת לא צריך ויאגרה. מי באופן טבעי יכול לקיים יחסי מין לתקופה הארוכה ביותר ללא צורך בכימיקלים מסונתזים.

על מנת לא להביך אתכם, לא אשאל אתכם כמה פעמים אתם מסוגלים להזדוווג בלילה, או בשלושה ימים. דורבנים (ולא נספר מה האורך שלו....) מסוגלים להזדווג שמונה פעמים בלילה. מרשים, אה? אבל זה עדיין רחוק מאוד מהשיא האמיתי. איך הם עושים זאת? בזהירות רבה.

כנראה, שהשיא שייך לנמרים (Panthera pardus), או לפחות אהיה צנוע ואומר שבארץ השיא שייך לנמרים. בארץ מספר הפרטים שנשארו מאוד מצומצם (אם בכלל), אבל פרטים מאותו המין נפוצים באפריקה (למעט המרכז המערבי) דרום אסיה ומזרחה. על פי הידוע נמרים יכולים להזדווג מספר ימים ברציפות, אפילו שלושה או ארבעה. באותם ימים מקיימים הנמרים מספר רב מאוד של פעמים יחסי מין אשר יכולים להימשך פרקי זמן ארוכים, מהו מספר רב של פעמים? מאות פעמים. הרבה אך קצר. כל הזדווגות אורכת כחצי דקה, אך כמעט כל 10 דקות יש אחת כזו (איזה נמר אתה...). בתקופה זו אין בני הזוג אוכלים אלא חושבים רק על דבר אחד, מין, מין ועוד מין. כנראה שאם הנמר היה עורך ספירת זרע (בדיקת מספר תאי הזרע בנפח מסויים) הוא היה מדורג בתחתית הסולם. לכן, מסיבה זו "נאלצת" הנקבה לסבול את ההזדווגויות הממושכות (במקרה זה הכמות קובעת ולא האיכות). לא סתם נכתב לסבול. איבר מינו של הזכר בנוי מעצם עם זיזים בקצה הפונים חכיוון המנוגד לקצה. הוצאת איבר המין של הזכר גורמת לנקבה כאבים, כנראה עזים, עד מצב בו היא מתקיפה אותו תוך כדי הוצאת איבר מינו.

אז רוצים להיות נמרים? מאות פעמים ומבחינתך, הגבר, כל פעם לקבל מכות אחר האקט המיני ומבחינתך, האשה, לסבול כל פעם מחדש?

 
 

יעוץ סביבתי | טנא - טבע, נוף, אקולוגיה