גינס בטבע
היישנוני ביותר

 באדיבות מגזין עיתון חי מבית מוטו תקשורת
www.ifeel.co.il/haimag

איזה כיף, הגיע החורף. כשבחוץ קר ורטוב, כמה נעים להתכרבל מתחת לשמיכה, להחזיק כוס תה מהביל ורק לישון, לישון ולישון. בסדר, ישנתם. שעה, שעתיים, ארבע שעות, כמה אפשר? אז זהו, שיש כאלו שיכולים לישון הרבה יותר.

אז מיהו היצור הישנוני ביותר? זה תלוי. אם אנו בוחנים את הישנוני ביותר במשך יממה או במשך שנה תמימה? נתחיל בישנוני ביותר לאורך היממה. ודאי תחשבו שמדובר בקואלה (Phascolarctos cinereus) הישנה "רק" 18 שעות ביממה. אז זה באמת טוב ויפה, ודרך אגב, התינוק האנושי לא רחוק ממנה וישן כ- 16 שעות ביממה; אבל לא, היא אינה השיאנית. מספר כה רב של שעות שינה ביום אנו מכירים מיצורים חיים אחרים, כגון הקופיםNight Monkey  (מהסוג Aotus), החיים במרכזה של דרום אמריקה ובדרומה, והם עושים זאת מצוין במשך כמעט 17 שעות ביום או מהאופוסום הווירג'יני (Virginia Opossum) שמבלה כ- 75 אחוזים משעות היממה בשינה (כ- 18 שעות). אגב, זהו האופוסום היחידי בצפון אמריקה ובמרכזה, וכמו הקופים, גם הוא פעיל בלילה (במה שנשאר ממנו לאחר שינה כה רבה...), שבו הוא משלים את מעגל החיים, הכולל חיפוש מזון, תקשורת, רבייה וכדומה.

נעבור את גבול ה- 18 שעות שינה ונגיע לארמדיל הענק (Priodontes maximus) החי ביערות הטרופיים של דרום אמריקה. הארמדיל ישן כ- 75.5 אחוזים משעות היממה, ובמספר שעות הערנות המעטות שנותרו לו הוא ניזון בעיקר מנמלים ומטרמיטים. ועכשיו לשיאן. השיא בין היצורים הישנוניים ביממה שייך לעטלף חום. מדובר בעצם בשני מיני עטלפים הנמצאים באזורי המחיה של צפון אמריקה - little brown bat (Myotis lucifugus) הנקרא "הקטן", ו-  Big Brown Bat (Eptesicus fuscus), ששמו כמובן "הגדול". שניהם ישנים כ- 83 אחוזים משעות היממה - כמעט 20 שעות ביממה!

ומי הישנוני ביותר במהלך שנה תמימה? בין השיאנים נמצא מין של למור (Cheirogaleus medius) האנדמי לאי מדגסקר. שמו האנגלי

Fat-tailed dwarf lemur מרמז על יכולתו המופלאה לאגור שומן בזנב, תכונה המאפשרת לו לישון לא פחות משבעה חודשים בשנה. תרדמה בקרב מינים טרופיים בכלל ובקרב פרימטים בפרט נגלתה למדע רק לאחרונה על ידי חוקרים גרמנים בשנת 2004. כך התגלה שעוד קבוצה של יצורים קטנים שלהם יש יכולת שינה מופלאה הנמשכת כחצי שנה היא נציגי משפחת הנמנמניים. בארצנו ידועים נמנמן הסלעים בדרום (Eliomys melanurus) ונמנמן העצים בצפון ((Dryomys nitedula. ומי השיאן? בניסויי מעבדה שנעשו באוסטרליה טוענים החוקרים שלמין Eastern Pygmy Possum (Cercartetus nanus) - מין השייך לסוג פוסום ננסי החי בדרום-מזרח אוסטרליה ובטסמניה – יש פוטנציאל לישון ברציפות יותר משנה, וליתר דיוק - במשך 367 ימים. את מחקרם ביססו החוקרים על בחינת כמויות שומן וצריכת חמצן. שנה? שמונה חודשים? 18 שעות? אני מוכן להתפשר על שמונה שעות שינה בלבד.

 
 

יעוץ סביבתי | טנא - טבע, נוף, אקולוגיה