גינס בטבע
היצור הזקן ביותר
באדיבות מגזין עיתון חי מבית מוטו תקשורת
www.ifeel.co.il/haimag


אנחנו יודעים שהזקנה לא תמיד מחמיאה. אך מה תגידו על יצור ימי שחי 405 שנים לא 122 שנים? כן, כן, 405 שנים. מדובר על נציג של מחלקת הצדפות השייכות למערכת הרכיכות. שמו של היצור Mercenaria mercenaria (יצור זה הוא בן מחזור של צארלס הראשון מלך אנגליה. שניהם נולדו בשנת 1600 לספירה. ב"לידתו" חווה יצור מופלג זה גם את התפרצות הר הגעש הואינאפוטינה בפרו הנחשבת להתפרצות הגדולה ביותר בהיסטוריה של דרום אמריקה חווה יצור זה. בצעירותו חווה הפרט את כתיבתו של שיקספיר.

החוקרים שגילו את יצור זה שייכים לאוניברסיטת Bangor באנגליה. במהלך המחקר ספרו החוקרים את טבעות הגידול של הצדפה בדומה לטבעות גדילה של עצים. בית גידולה הטבעי של הצדפה הם החופים המזרחיים של צפון אמריקה. את הפרט הספציפי הזה שלו החוקרים מעומק של 80 מטר מתחת לפני הים באזור של איסלנד.

מבין בעלי החוליות יש מספר שיאים די מרשימים. "זקן" העופות הוא כנראה אלבטרוס מלכותי (Diomedea epomophora). מוטת כנפיו יותר משלושה מטרים. האלבטרוסים מגיעים (אם הם מגיעים) לבגרות מינית רק בגיל של כעשר שנים. העדויות על "זקן" האלבטורסים מדברות על פרט בן 61 שנה. אמנם גיל מופלג, אבל צריך לזכור שהאלבטרוס נמלכותי מגיע לגיל של 50 שנה בצורה די סדירה. . כיצד אנו יודעים בן כמה היה האלבטורוס? פשוט מאוד. סימון בעזרת טבעות על הרגליים (טיבוע ולא הטבעה) היא הדרך הנוחה ביותר לדעת את גיל הציפורים. באירופה אנו יודעים שהשלצדף החוף (Haematopus ostralegus)  היא הציפור הזקנה ביותר המוכרת. גילה הגיעה ל- 43.5 שנים. שלצדף זה לא זכה למות בשיבה טובה. דורס (לא ידוע) טרף אותו. שיאים נוספים הידועים לנו בעקבות פעילות הטיבוע מרשימות לא פחות. בז אדום (Falco naumanni). על פי הספרות חי הבז כחמש עד שש שנים. בכפר אדומים נלכדה בזה בשנת 2001 שטובעה כבוגרת ב- 1989. זאת אומרת שהבזה היתה בת 13 שנים לפחות כשנלכדה שנית. דוגמה אחרת, חסידה לבנה (Ciconia ciconia) הפרט הבוגר ביותר הגיע לגיל מופלג של 39 שנים בטבע. יש לזכור שחסידות יכולות להגיע גם לגיל של 20 שנים, אבל הרבה מהם לא זוכות להגיע לשני עשורי חיים, אלא פחות.. ידוע שככל שהעוף גדלו יותר כך אורך חייו ארוך יותר (וזאת כמבון בהנחה שהצליח לשרוד את השנה הראשונה ואת טלאות ההמשך). לכן, כאשר נמצאה טבעת על קנית קטנה כ- 10 שנים לאחר הטיבוע הראשון, הדבר היה הפתעה אחת גדולה ואולי קטנה, כי הקנית שוקלת רק כ- 10 גרם ואורך גופה כ- 12 ס"מ. הקנית, כשאר הציפורים הקטנות, חייה כשלוש שנים.

בקרב היונקים (למעט האדם) מעריכים החוקרים שהלוויתן (Balaenoptera physalus) השייך למשפחת הבלניים (אחד המשפחות של הלוותינאים) הוא הזקן ביותר על פני האדמה (או יותר נכון בתוך המים...). גילו הגיע ל- 114 שנה (לוויתנים בני 60 אינה תופעה יוצאת דופן בתנאי). גם הלוויתן הכחול (שוב, יצור גדול ומרשים לכל הדעות...) הגיע לגיל מבוגר לכל הדעות וגילו מוערך בכ- 110 שנים. מרבית הלוויתנים אינם מגיעים לגיל כה מופלג ומצליחים לשרוד כשלושה וחצי עשורים. ידידו הטוב ביותר של האדם (הלוא הוא הכלב) והזקן ביותר הגיע כמעט לשלושה עשורים. הכלב נקרא Bluey והוא נפטר ב- 14.11.1939 במדינת ויקטוריה באסוטרליה. על פי התיעוד הכלב נולד 7.6.1910. אם לוקחים בחשבון שכל שנה בחיי אדם שווה לשבע שנות, Bluey הגיע כמעט ל- 210 שנים של האדם....

 
 

יעוץ סביבתי | טנא - טבע, נוף, אקולוגיה