גינס בטבע
היצור עם כמות השיניים הרבה ביותר

באדיבות מגזין עיתון חי מבית מוטו תקשורת
www.ifeel.co.il/haimag


כמה פעמים נפלה לכם שן? לוקח כשבוע ימים עד שנופלת שן וגם אז לא פעם התהליך מתבצע בייסורים (שלא לדבר על החור בכיס בגלל פיית השיניים שצריכה כל פעם מחדש להגיע ולהביא מתנות....) . אני לא רוצה לחשוב אם הייתי צריך לעבור 30,000 החלפות שיניים כפי שחווים זאת הכרישים. כנראה, שלכרישים יש את כמות השיניים הרבה ביותר בפה. בפה הכריש יש מספר קשתות שיניים מקבילות. כאשר אחת השיניים נופלת (וכיוון השיניים הם אחד האיברים החזקים והקשיחים ביותר בגוף לא פלא שכיום ניתן למצוא שיניים מאובנות מלפני כ- 80 מ"ש בשכבת הפוספטים בנגב לדוגמה) מחליפה אותה השן הנמצאת אחריה בטור. כל שבוע, אבל כל שבוע מחליפים הכרישים שיניים.

היונק  היבשתי לו מספר השיניים הגדול ביותר בפה הוא לא אחר מאשר החזיר. לחזיר קיימת נוסחת שיניים מלאה (12 חותכות, 4 ניבים, 16 טרום טוחנות ו- 12 טוחנות) הכוללת סך הכל 44 שיניים בפה. בהשוואה, לאדם רק 32 שיניים קבועות בלבד, ועוד 20 שיניים חלביות אשר אמורות לנשור לנו במהלך גדילתנו. מבין היונקים הימיים, לדולפינים להם כמות השיניים הרבות ביותר, שיניים מיוחדות. על השיניים טבעות גדילה הדומות לטבעות הגדילה של העצים. אם הינך רוצה לדעת את גיל הדולפין עליך להוציא את אחת משינייו ולספור את הטבעות על השן. זה זו תהיה אחת מתוך למעלה מ- 200 שיניים בהם עושים הדולפינים שימוש יום יומי.

מבין הזוחלים לתנינים כמות השיניים הרבה ביותר אשר יכולה להגיע כ- 100 שיניים. אולם, בניגוד לנו, מחליפים התנינים כ- 3,000 שיניים במהלך חייהם. ומי הזוחל עם מספר השיניים הנמוך ביותר? לצבים. לצבים אין שיניים כלל. לסתות הצבים עטופות חומר קרני קשה המשמש כתחליף לשיניים.

אצל העופות ה"מירוץ" לזכייה ב"אלוף השיניים" צמוד הרבה יותר. אם היינו רוצים לחלק את מדליית הזהב לעוף בעל מספר השיניים הרב ביותר החי כיום, היינו צריכים לייצר קרוב ל- 10,000 מדליות זהב, כי לאף עוף החי כיום על פני כדור הארץ אין שיניים. אמנם, בעבר, הרחוק (לפני כ- 70 מיליון נשה) עדיין חיו עופות עם שיניים, אבל כיום ניתן לראות שיניים בעופות רק במאובנים.
 
 

יעוץ סביבתי | טנא - טבע, נוף, אקולוגיה