גינס בטבע
הביס הכואב ביותר

באדיבות מגזין עיתון חי מבית מוטו תקשורת
www.ifeel.co.il/haimag

נתחיל ונאמר שאין הדבר פשוט כלל למדוד מהי עומצת הנשיכה. אין המדענים מנדבים את רגלם או ידם לבחינה הנושא. ברב המקרים מדובר על חישובים מתמטיים הנעשים ומתבססים על לסת של חיה מתה. המדענים מנסים למצוא מהי נקודת השבירה של העצם תוך כדי הפעלת כח. אפשר גם להשתמש ביצור חי שנושך עצם ובו מכשיר למדידת לחץ, אך אין ודאות במקרה זה שהחיה הפעילה את מירב עוצמת הלחיצה.

אז ממי לא כדאי ל"לחטוף" ביס, המדענים טוענים שלאורקה (Orcinus orca) יש עוצמת נשיכה כ- 28,000 ק"ג/סמ"ר. לשם השוואה נשיכה על ידי אדם חלשה פי 460 מעוצמת נשיכת האורקה ומגיעה לעוצמה של 60 ק"ג/סמ"ר בלבד. כל מי שחווה נשיכת אדם יכול לנסות לתאר לעצמו מה קורה כאשר האורקה נושכת אותך, כנראה שהרבה לא נשאר ממך.

אזוגים פצחתם פעם בפה? כמה שיניים שברתם? מה דעתך לנסות ולפצח אגוז קוקוס? קשה? יש כאלו שבשבילם זה "משחק ילדים". אחד מהם הוא "סרטן אגוזי הקוקוס" (Birgus latro). יש הטוענים שהוא הגדול מבין נציגי מערכת פרוקי הרגליים (גודל גוף של כ- 40 ס"מ, משקל של כארבע ק"ג ורגליים באורך של כ- 90 ס"מ). בצבתותיו הוא מסגול לפצח את אגוזי הקוקוס ולהנות מתכולתם. לסרטן זה כח נשיכה של כ- 5,600 ק"ג/סמ"ר.

מבין הכלבים ליפול לשיניים של הפיטבול ממש לא כדאי. ליצור זה יכולת נשיכה בעוצמה של למעלה מ- 1,000 ק"ג/סמ"ר. אחריו ניתן למצוא את הרויווילר. עוצמת נשיכתו מגיעה "רק" ל- 930 ק"ג/סמ"ר. רועה גרמני "מסתרך" מאחור בעוצמת נשיכה של כ- 800 ק"ג/סמ"ר. כל מיני הכלבים המבוייתים עדיין לא מגיעים לעוצמת הנשיכה של הזאב המגיעה לכ- 1,150 ק"ג/סמ"ר.

גם בקרב העופות מוכר כושר הלחיצה האדיר (לא נשיכה) של רגלי הדורסים ובעיקר דורסי היום. כל העובד עם דורסי היום, יודע שראשית יש לתפוס את הרגליים של הדורס לפני ראשו (למעט בעבודה עם נשרים שאז צריך לתפוס את הראש). לעיטם לבן ראש (סמל ארה"ב) כושר לחיצה של כ- 2,000 ק"ג/סמ"ר. גם לעיט הזהוב כושא לחיצה מרשים העומד על כ- 1,200 ק"ג/סמ"ר. מבין דורסי הלילה יש לציין את האוח הגדול של צפון אמריקה (Tiger Owl) לו כושר לחיצה של כ- 1,400 ק"ג/סמ"ר. מבין התוכים, ידוע שלארה לדוגמה כוח לחיצה של כ- 560 ק"ג.סמ"ר (אין זה פלא שאגוזים מהווים בשבילם "פיצוחים"...)

כולנו מכירים את הנחשים אשר נוקטים בשיטת של חנק כדי להרוג את טרפם. נתוני הלחיצה של מינים אילו "מפתיעים לרעה". לאנקונד כושר לחיצה של כ- 350 ק"ג/סמ"ר. ולפיתון הבורמזי כושר ליחיצה של כ- 34 קג/סמ"ר (כנראה שלא צריך כח לחיצה או כח נשיכה כה חזק על מנת להרוג טרף). בכל מקרה, כדאי להימנע מלהגיע לפה/מקור/רגליים של יצורים אלו.

 
 

יעוץ סביבתי | טנא - טבע, נוף, אקולוגיה