בעלי חיים בעולם
פפואה ניו גיני

יותר מ – 800 שפות שונות אותם מדברים קצת יותר מ – 6 מיליון איש. ברובה היא מדינה הררית בה לא קיים רצף קרקעי בין ישובים שונים ולכן התחבורה נעשת באמצעות מטוסים. ההר הגבוה במדינה (הר ויליאם) מגיע לגובה של כ – 4,500 מטר מעל פני הים. בתחומה זורם נהר הספיק אשר רוחבו מגיע לכחצי ק"מ ויותר. אורכו של הנהר למעלה מ – 1,100 ק"מ והוא חוצה מגוון רחב של בתי גידול שונים. סביב המדינה רצועה של הרי געש כבויים השקועים בתוך המים כחלק מ"טבעת האש" ולצידם ריף אלמוגים מרשים ביותר אשר מהווה את המשכו של הריף הגדול של אוסטרליה. מדינה בה עד לפני כעשרים שנה עוד יכולנו לראות קניבלים אמיתיים.

פפואה ניו גיני היא למעשה מדינה הכוללת את חציו המזרחי של אי הנקרא גינאה החדשה הנמצא מצפון לאוסטרליה. חציו המערבי של האי שייך לאינדונזיה. מבחינה גיאוגרפית מדובר על מדינה טרופית לחלוטין. פפואה ניו גיני נמצאת בין קו 1 לקו רוחב 12 בחלקו הדרומי של כדור הארץ. שכזו בחלקים מסוימים במדינה יורדים למעלה מ – 9,000 מ"מ גשם בשנה. והלחות בה גבוהה. למעשה בכל יום ניתן למצוא את כל עונות השנה, קיץ, חורף, סתיו ואביב. בחלקים הגבוהים יורד שלג כל שנה מאפיין ייחודי באזור הטרופי.

מבחינה גיאולוגית שייכת פפואה ניו גיני לפלטה האינדו – אוסטרלית ועד לא מזמן, בעת האדם המודרני, היא היתה מחוברת בגשר קרקעי לאוסטרליה. ובשל כך גם הרבה ממיני בעלי החיים במדינה קרובים לבעלי החיים האוסטרליים. את הציפורים הצבעוניות ביותר ניתן למצוא בפפואה ניו גיני. את הפרפרים הצבעוניים והגדולים ביותר ניתן למצוא בפפואה ניו גיני. מגוון דגים מרשים ניתן למצוא בפפואה ניו גיני וזה רק על קצה המזלג.

היונקים הקרקעיים בפפואה ניו גיני שייכים לשתי קבוצות עיקריות. הראשונה, תת מחלקה של יונקי הכיס אשר הנציג המפורסם ביותר בניהם הוא הקנגרו. כיום ידועים בעולם כ – 280 מינים השייכים לתת מחלקה זו. וולבי שחור היער (Dorcopsis atrata , תרגום חופשי) הוא מין אנדמי לפפואה. בית גידולו כולל יערות באזורים טרופיים. כיום, עקב כריתת היערות המואצת בפפואה ניו גיני הוא נמצא בסיכון. מין זה פעיל לילה ואינו חורג מאזורים העולים על גובה של 500 מטר מעל פני הים. במהלך האבולוציה כושר קפיצתו של מין זה דעך וזאת כחלק מהתאמתו לאזורים של יערות סגורים בהם הקפיצה אינה פשוטה. אחד מהמאפיינים הבולטים של המין הוא ההבדל במשקל בין זכרים (עד כמעט 12 ק"ג) לבין הנקבות (עד כמעט 4 ק"ג). הבדלי משקל אילו מתבטאים גם בגודלם של הזכרים (עד מטר) לעומת הנקבות (עד חצי מטר). מינים נוספים הם הוולבי האפור (Dorcopsis luctuosa , תרגום חופשי) והוולבי בעל הפיספוס הלבן (Dorcopsis hageni , רגום חופשי) אותם ניתן למצוא לא רק בפפואה ניו גיני אלא גם באינדונזיה.

מין נוסף השייך ליונקי הכיס אותו ניתן למצוא בפפואה ניו גיני הוא קוסקוס מנוקד (Phalanger spilocuscus תרגום חופשי). הוא אינו אנדמי וניתן למצוא אותו בכל האזור כולל אוסטרליה. בגודלו דומה הוא לחתול בית ומשקל יכול להגיע לשישה ק"ג. את שמו הוא קיבל בעקבות נקודות חומות המעטרות את גופו. כיאה למין מטפס עצים הוא נעזר רבות בזנבו בעת הטיפוס. בשעות הלילה מתבצעת עיקר פעילותו הכוללת צייד וחיפוש מזן ובשעות היום הוא ישן ולכן הצפייה בו אינה קלה.

נציגי הקבוצה השנייה של היונקים הקרקעיים הם בעלי חיים השייכים לסדרת יונקי הביב (כיוון שיש להם פתח יחיד לשתן, צואה ורבייה), בהם לנקבה אין רחם וכל תהליך ההריון מתבצע בתוך ביצה. בסדרה זו ידועים שישה מינים בלבד בעולם. אחד מהמינים הוא קיפודן נמלים אוסטרלי (Tachyglossus aculeatus lawesii). למין חוטם ארוך ולשון דביקה, ארוכה וחזקה כחלק מהתאמתו לצייד נמלים וחרקים אחרים. במין מבדילים בחמישה תתי מינים שונים הנבדלים במידת שעירותם, אורך קוציהם, רוחבם ובגודל הטופרים על רגלם האחורית. בפפואה ניו גיני קיים תת מין אחד בלבד

בידודה הגיאוגרפי של פפואה ניו גיני (וכמובן אוסטרליה) מנע, כנראה, את התפתחותם הטבעית של יונקים אחרים כדוגמת יונקים יבשתיים מוכרים ממקומות אחרים כדוגמת חתולים, קופים, פילים. לכן, הטורפים העיקריים בפפואה ניו גיני משתייכים למחלקת הזוחלים וכוללים את התנינים והנחשים. מבין הנחשים ידוע בפפואה ניו גיני פיתון העצים הירוק בעל הגוונים הירוקים. המין אינו אנדמי לפפואה ניו גיני וניתן למצוא אותו בכל האזור כולל אינדונזיה, אוסטרליה וכדומה. המין פעיל לילה ועישוניו המאורכים דומים לעיני חתולים. כשמו כן הוא. המין ידוע כמטפס מעולה וחלק ניכר ממזונו מבוסס על שוד קנים וצייד של ציפורים. למרות שמו "הירוק" קיימים גוונים שונים של המין וחלקם נוטים לגווני צהוב ואפילו כחול.

זוחלים אחרים הזוכים למעמד של כבוד הם התנינים. התנינים שימשו כמקור מזון חשוב לילידים ולא פעם ניתן היה לצפות בשייט של קנו היוצא לצייד של תנינים בשעות בין הערביים והלילה. הציידים מחפשים את עיני התנינים הבוהקים ובעזרת חניתות מנסים לצוד את התנינים. כיאה למאמינים פאגנים, ניתן לראות קעקועים של תנינים על גופם של הילידים כחלק מאמונם בתנינים. לא רק קעקועים על גוף האדם ניתן ליצוא אלא עבודות יד המגולפות בעץ המנציחות את התנינים ניתן ליצוא לרוב לאורך נהר הספיק.

אחד ממיני היונקים הימיים שייך לסדרת הסירנות (תחשאים). המין הנקרא תחש המשכן ניזון מעשב. כנראה שבמהלך האבולוציה התנוונו הגפים אשר אפשרו לאבותיהם הקדומים לעלות על פני הקרקע. כיום, תחש המשכן חי רק במים ובאזורי החופים אך לא מסוגל לעלות ליבשה. מבט ראשוני יכול לגרום לבלבול בין לוויתן לבין נציגי הסדרה. אך מבט דקדקני יגלה מספר הבדלים כדוגמת פטמות על חזה הנקבה, שערות זיפניות ועוד. תפוצת המין רחבה מאוד ומלבד בפפואה ניו גיני ניתן לראותו אפילו בחופי ארצנו. למעשה גבול תפוצתו הוא לאורך החופים מאזור מזרח אפריקה ועד ליפן

גם תחש המשכן, בדומה,לציפורי גן עדן, נתון כיום תחת הגנה של איסור צייד בעזרת רובה צייד או חקות, אלא רק בעזרת כלי צייד מסורתיים כדוגמת חץ וקשת ניתן לנסות ולצוד אותו. גם המסחר במין זה אסור. בית גידולם העיקרי של נציגי הסדרה הם חופי הימים הטרופיים באוסטרליה, דרום מזרח אסיה, אפריקה, אמריקה המרכזית ואמריקה הדרומית.

בפפואה ניו גיני ניתן למצוא שישה מינים של צבי ים אשר אינם מוכרים בארץ. אחד המינים נקרא צב צוואר הנחש (Chelodina novaeguineae , תרגום חופשי). שמו ניתן לו בעקבות צווארו הארוך. תפותצו כוללת את האזורים מפפואה ניו גיני ועד לאוסטרליה. צב זה נוהג לאכול מגוון רחב של יצורים קטנים כדוגמת חלזונות, דגים, סרטנים אך גם צמחים מוצאים את דרכם לבטנו. במהלך טקס החיזור נוהג הזכר לשחות סביב הנקבה.

בדומה לתחש המשכן גם צבי הים משמשים את הילידים כמקור חשוב למזון. לא פעם ניתן למצוא צבי ים הפוכים על גבם כחלק מתהליך הריגתם. לא רק הבשר עצמו משמש את המקומיים גם הביצים הם מקור מזון חשוב. צייד ואכילת הביצים גרמו לירידה חדה בגודל אוכלוסייתם של המינים השונים.

מבין העופות, הקבוצה המיוחדת של העופות נקראת ציפורי גן עדן. בעברית שייכת הקבוצה למשפחת העדניים בסדרת ציפורי השיר. את שמם הם קיבלו בעקבות האמונה שהם נהגו להתעופף בגן בעדן ורק במותן נפלו לכדור הארץ. למינים המרכיבים את משפחה זו נוצות מהממות אשר גרמו לפגיעה רבה בהם על ידי הילידים כחלק ממסורות פולחן ועיטור חלקי הגוף בנוצות המרהיבות במהלך טכסי ה – sing sing - טקס מחול מסורתי. יופיים אינו מסתכם בנוצותיהם היפות וגם מנהגי החיזור של מינים אלו מרשימים ביופיים ובקולם. ריקודים הכוללים שירה, פריסת נוצות הזנב, פריסת נוצות החזה, פריסת הכנפיים ועוד הם חלק מטקסי החיזור של הזכרים אחר הנקבות. כל 33 מיני ציפורי גן הידועים בפפואה ניו גיני מוגנים כיום בפני החוק (סה"כ ידועים כיום כלמעלה מ – 40 מינים שונים של ציפור גן עדן). אחד המינים האנדמיים נקרא "הציפור הכחולה של גן עדן" (Paradisaea rudolphi, תרגום חופשי). אורכה כ – 30 ס"מ. לטענת החוקרים, צפייה במופעי החיזור של הזכר המקושט בנוצותיו הכחולות הוא אחד המופעים המרשימים של החיזור ל רק בעולם העופות אלא בטבע בכלל. במהלך החיזורים הוא פורש את נוצותיו וקופץ בין הענפים תוך כדי שירה. מין זה נמצא כיום בסכנת הכחדה וזאת כתוצאה בעיקר של הרס בתי גידול. מין אחד נקרא מלך ציפורי גן עדן (Cicinnurus regius , תרגום חופשי). מין זה קטן בהרבה מהציפור הכחולה של גן עדן ומגיע לאורך של כ – 16 ס"מ. לזכר בטן לבנה וגב וראש בצבע אדום בוהק. במפגש בין הזחה לבטן נוצות שחורות בוהקות ויפות. את המים ניתן למצוא בעיקר בפפואה ניו גיני אך גם באיים הסמוכים. גם למין זה מופעי חיזור מרשימים הכוללים קפיצות, הצגת נוצות ושירה מרהיבה. גם שאר מיני ציפורי גן עדן מרישות, יפות ובעלות מנהגי חיזר מרשימים. לצערנו הרב, נוצותיהם הארוכות והצבעוניות, הפכו יעד לציידים מקומיים כחלק מקישוט מסורתי את גופם. את הכבוד לציפורים היפות הללו הנציחו תושבי פפואה על דגלם. סמלה של המדינה היא ציפור גן עדן. יש לזכור שאמנם ציפורי גן עדן מוגנות מ – 1968 אך הגנה זו כוללת מניעת סחר או ירי על ידי רובה צייד. צייד מסורתי על ידי קשתות וחצים עדיין מותר ברחבי פפואה ניו גיני. לא רק ציפורי גן עדן עיטרו את גופם של הילידים גם מגוון רחב של תוכים צבעוניים בניהם קוקטליים לבנים, נציגים של משפחת הלוריים ואחרים.

גם מינים של עופות חסרי יכולת תעופה קיימים בפפואה ניו גיני. אחד מהם הוא הקזואר. מינים אלו, שלושה במספר, הינם קרובי משפחה של האמו, היען והקיווי. כל המינים שייכים לקבוצה של עופות חסרי יכולת תעופה. גודלם נע בין 75 ס"מ ל 150 ס"מ. את הסבך בבית גידולם הכולל יערות צפופים, פותחים המינים בעזרת כרבולת קרנית קשיחה המשמשת גם ככלי נשק. נוצות צווארם בדרך כלל כחולות בוהקות ונוצות גופם שחורות. לקזואר טופרים חזקים אשר בעת הצורך יכולים לשמש ככלי נשק אשר יכול להרוג אפילו אדם. כיום, לא פעם, ניתן לראות את הקזואר כחיית מחמד המגודלת בחצרות של בתים שונים בכל רחבי פפואה ניו גיני.

מעופפים אחרים המיוחדים בפפואה ניו גיני הם הפרפרים. הפרפר הגדול בעולם הנקרא אלכסנדרה כנפי הציפור מצוי בפפואה ניו גיני. מוטת כנפייה של הנקבה מגיעה לאורך של כ – 31 ס"מ בעוד כנפי הזכר מגיעים לאורך של כ – 20 ס"מ. השם ניתן לפרפר על שמה של מלכת אנגליה אלכסנדרה רעייתו של הנרי ה – 7. לנקבה גוונים חומים בעוד לזכר גוונים של ירוק ושחור. האירופאי הראשון צד את המין ב – 1906 וכיום המין מוגדר כמין בסכנת הכחדה.

 
 

יעוץ סביבתי | טנא - טבע, נוף, אקולוגיה